Stručný popis postupu peletovania

1. Na začiatku peletovania skontrolujeme vnútro peletovača - priestor musí byť prázdny, nesmie sa tam nachádzať peletovací materiál.

2. Dotiahneme hlavnú maticu primeranou silou.

3. Zapneme stroj a počkáme nastavený čas z prepnutia hviezdy do trojuholníka (rozsvieti sa zelené svetlo).

4. Začneme pridávať pripravený počiatočný materiál (pilina, alebo pelety s malým množstvom oleja), ktorý viackrát preženieme peletovačom (3-4 krát, 5-6 kg materiálu) tak, aby došlo k zahriatiu peletovacieho priestoru.

5. Začneme pridávať peletovací materiál, ktorý musí mať správnu vlhkosť - 14-20 %.

Po krátkej chvíli dosiahneme pracovnú teplotu, kedy sa bude z peletovača pariť.

6. Pokiaľ vychádzajú pelety príliš krátke s väčším podielom prachu, je vlhkosť nízka.

7. Pokiaľ vychádzajú pelety mäkké, "strapaté", majú nepravidelný tvar - je vlhkosť vysoká.

8. Kvalitu peliet - ich tvrdosť môžeme ovplyvniť veľkosťou kompresného pomeru matrice - (viac na školení)

9. Pri strojoch s výkonom 15 kW a viac, odporúčame pridávať materiál šnekom, alebo pásovým dopravníkom, ktorý je možné ovládať frekvenčným meničom. Tým sa  zabezpečí plynulé a správne množstvo dodávaného materiálu do peletovača tak, aby stroj bol rovnomerne zaťažený na 80-100 % maxima a tým bola zachovaná potrebná pracovná teplota. (Pri nižšom výkone dochádza k vychladnutiu peletovača, čo má za následok zhoršenie kvality peliet.)

10. Pri skončení peletovania znovu dáme materiál s olejom, s ktorým sme rozbiehali peletovanie, aby nedošlo k zapečeniu peletovacieho materiálu v matrici.

11. Vyrobené pelety, ktoré padajú z peletovača,  je potrebné ochladiť. Ochladzujú sa hlavne tým, že sa z nich odparuje zbytková voda. Preto pri peletovačoch s výkonom 15 kW a viac odporúčame za peletovačom chladič peliet, v ktorom sa pelety ochladia a pretriedi sa prípadný prachový odrol.