Protimrazová ochrana drevín

  Klimatológovia predpokladajú do budúcna posúvanie hranice začiatku vegetačného obdobia smerom k zimným mesiacom. Tým sa ale zväčšuje pravdepodobnosť výskytu mrazov a  poškodenia naliatych púčikov, čo ohrozuje úrodu.

 

Metód ochrany drevín je viac – ako pasívnych tak aj aktívnych, najčastejšie sa však chránia zadymovaním, zavlažovaním (rosením), vírením vzduchu a prikurovaním.

 

Najrozšírenejšia metóda prikurovania  zahŕňa hlavne spaľovanie parafínových sviec.

Výhodou je možnosť sviečky kedykoľvek zahasiť a použiť ďalší krát. Inak sú sviečky málo účinné, energia parafínu sa nedostatočne využije kvôli nedokonalému spaľovaniu. Teplota plameňa pri sviečkach je  okolo 800-850 st.C a teplota spalín je cca 700-720 st. C. Táto relatívne nízka teplota s obmedzením prístupu kyslíka (parafín je vo valci, zvrchu je aj nasávanie kyslíka aj odvod spalín, takže dochádza k určitému pulzovaniu),  má za následok degradáciu parafínu, ktorý sa stáva značne toxickým, keďže sa v ňom počas horenia tvoria cyklické organické látky. Takýto toxický parafín sa rozprskáva po okolí a zamoruje pôdu.

 

   Ďalší spôsob prikurovania je nami navrhnuté spaľovanie drevných peliet v „pellet boxe“, ktorý v princípe pozostáva z kartónovej krabice špecifického designu a povrchovej úpravy, so systémom prieduchov, naplnenej peletami z drevných pilín.

Pellet box nie je možné zapaľovať a zhasínať opakovane. Z toho dôvodu vyrábame krabice rôznej veľkosti,  pre rôzne navážky peliet. Pellet boxy rôznej veľkosti je možné pri používaní kombinovať navzájom, prípadne s parafínovými sviečkami. (napr. v sade na náveternú stranu sa umiestni rada výkonných 16 kg pellet boxov, ďalej sa dajú menšie pellet boxy, prípadne sa použijú  parafínové sviečky).

 

                    

 

 

Teplota plameňa pri horení drevných peliet je až do 1200 st. C. Sálavé teplo priamo súvisí s teplotou plameňa – čím je táto teplota vyššia, tým je aj sálavé teplo vyššie, čo je jedna z hlavných výhod použitia týchto špeciálnych pellet boxov. Pellet boxy majú niekoľko násobne väčšiu účinnosť ako parafínové sviečky, čo potvrdili aj viaceré merania termokamerou  v reálnych podmienkach vo viacerých sadoch počas najmrazivejších nocí vo februári a v marci minuého roku.